DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Gabčiny zvířátka
Ptáci

Ptáci

 Známe přes 8800 druhů ptáků.Ptáci obsadili celou Zemi,,dokonce i polární ledové kry.Jen málo ptáků neumí létat.Patří k nim dlouhonohý,rychlý běžec z Afriky-pštros,jihoamerický nandu,australský emu a tučnáci z jižní polokoule,kteří používají křídla jako ploutve pro ,,let‘‘ pod vodou.

 

Duté kosti

Pro létaní  je důležité co největší odlehčení.Proto ptákům chybějí zuby a jejich kosti jsou tenké a duté.Hrudní končetina má prodlouženou kost loketní a vřetenní.Kost pažní,loketní a záprstní(tvořeno 3 prsty)nesou křídlo a jejich pernatý pokryv se nazývá letky.

 Ptačí smysly

Ptáci mají vynikající zrak a citlivý sluch,ale čich je vyvinut špatně.Potravní návyky ptáku jsou rozmanité:řídí se druhem a životním prostředím.Supi a kondoři,označovaní jako mrchžrouti,se živí mršinami,papoušci louskají ořechy a slukám chutnajé červi.krkavci získali pověst zlých ptáku pravděpodobně proto,že ve středověku někdy oklovávali mrtvá těla pověsených zločinců.

 

Žvýkací kameny

 Ptáci nemají zuby,proto většinou z nich shromažd’uje a změkčuje potravu ve voleti.Jejich žaludek se skládá ze žlaznaté a svalnaté části.Trávení napomáhají také kousky kamínku a písku,které ptáci úmyslně polykají.

 Barvy a rozmnožování

Barvy ptačího peří většinou slouží k maskování v přírodním prostředí ptáků.většina ptáků pelichá nebo vyměnuje stará pera za nová jendou ročně.Pelichání může předcházet rozmnožování,nebot‘ některým samcům,např.rajkám nebo pávům,narůstají dlouhá barevná pera sloužící k přilákání samiček.Samice jsou většinou vybarveny nenápadně.To slouží k dokonalému maskování samic sedících na hnízdě.



Kladení vajec

Většina párů hnízdí o samotě,ale někteří např.havrani nebo papuchalkové,se sdružuje do velkých skupin,které nazýváme kolonie.Samice kladou vejce s pevnou skořápkou a sedí na nich do té doby,dokud nevylíhnou mlád’ata.Samice při sezení vejce hlídají a zahřívají na teplotu potřebnou k vývoji,který se nazývá inkubace.Počet vajec v jedné snůšce je velmi rozdílný,kivi klade 1 vejce,zatímco některé druhy jich mohou klást až 25.Minimální doba inkubace je 10 dní,albatrosi naopak zahřívají vejce nejdéle-až 70 dní.



Tvorba páru 

Velcí,déle žijí,např.terejové,čápi a albatrosi,se často vracejí na stejná hnízdiště a ke stejnému partnerovi kasždý rok.Samec pštrosa se naopak dvoří několika samicím a ty mu všechny kladou vejce do společného hnízda.Nakonec samec všechny vejce hlídá a zahřívá-může jich být až 30-a po vylíhnutí vodí kuřata.

 Střídání domovů

Ptáci jsou teplokrevní,jejich průměrná tělesná teplota je 41°C,což je o něco více než lidská tělesná teplota.Znamená to,že mohou být aktivní i ve studeném počasí,ale potřebují o to větší přísun potravy.Většina druhů proto opouští v zimním období studené podnebí a stěhuje se na teplá míta po celém světě.

 

Mezi kontinenty

Někteří ptáci,např.husy nebo bahňáci,létají z arktických oblastí do Evropy,Asie a Severní Ameriky.Ptáci z Evropy,např.rorýsi a vlhy,létají na jih až do Afriky a Indie.Rybák dlouhoocasý je největší cestovatel ze všech ptáků,nebot‘ na cestě z Arktidy do Antarktidy urazí neuvěřitelných 15 000km.

 

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek